Milleks on vaja loovust?

Suuruselt teine väljakutse pärast õige probleemi leidmist on ideede kvaliteet. Enamasti hakatakse teostama esimest pähe tulevat mõtet. Tüüpilised esimesed ideed on imitatsioonid teistest olemasolevatest teenustest või midagi muud sellist, mis on juba olemas täpselt sellisel kujul.

Need ei arenda just Sinu organisatsiooni eesmärki, ei kõneta just Sinu klienti ega lahenda just Sinu probleeme parimal võimalikul viisil. Sellest hoolimata ei kulutata enamasti projektis ideede tootmisele teadlikult aega ja sellel on kaks kurba tulemust. Esiteks teostatakse ideid, millel pole soovitud mõju ja teiseks juba poole projekti peal kaotab meeskond motivatsiooni. Kui suure entusiasmiga jaksad Sa ise hommikuti tööle minna, kui oled juba mitu kuud tagasi aru saanud, et tegelikult oleks pidanud valima täiesti teise lähenemise, aga nüüd on panustatud juba nii palju, et muutuse tegemine või otsast alustamine ei ole enam nii lihtne.

Bob Dorf, Columbia ärikooli ettevõtlusprofessor, kes nõustab aastas 750 idufirmat ja kellel on kogemust ka paljude korporatsioonidega, ütleb, et keskmiselt on alustavate idufirmade ideed alla igasugust arvestust ja sama kehvad on ka suurte organisatsioonide ideed. Ta väidab, et kui projekti algsetest ideedest kasvõi viis kuni kaheksa protsenti oleks head, siis ootaks projekti ees suur tulevik.

Keskmise ettevõtte rajamine kestab umbes viis aastat. Uue teenuse loomine ja kvaliteetselt töösse viimine võib kesta sama kaua ning nõuda väga palju tööd ja suuri investeeringuid. Oletame, et kulutad uue idee loomiseks, uurimiseks ja valideerimiseks paar kuud, ehk isegi pool aastat. Tundub palju, aga võrreldes aastatepikkuse tööga, mida selle idee teostamine hiljem nõuab, on investeering seda väärt. Milleks rahulduda halva või keskpärase ideega, kui veidi suurema ajalise investeeringu eest võib saada märkimisväärselt parema tulemuse ja ehk isegi vältida totaalset ebaõnnestumist.

Mida rohkem ideid toodad, seda tõenäolisem on hea idee leidmine, ütleb Bryan Mattimore, kes on juhtinud enam kui tuhandet ajurünnaku töötuba. Ühe päeva jooksul võib meeskond toota ligikaudu 175 ideed, tema hinnangul nendest kümme protsenti on head ja üks geniaalne. Ideede kogus on oluline, kuna me ei saa luua ainult häid ja geniaalseid ideid. Uued ideed eeldavad uute seoste loomist ja uute kombinatsioonide proovimist, millest enamus ei tööta ja osad on päris rumalad. Aga proovimata läbi erinevaid lahendusi, ei jõua me geniaalsete ega isegi mitte heade ideedeni.

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Kuidas tunned ära hästi tootestatud teenuse ja toote?

Järgmine

Kuidas teha vahet probleemil ja sümptomil?

Jaga seda artiklit