Nutikus hõbe, loovus kuld

Kõik on tohutult nutikas. Telefon teab kui hästi või halvasti me magame ja varsti oskavad autod ise sõita. Sellel kõigel on muidugi roll heaolu edendamises, aga meil on palju probleeme, mille lahendamiseks on tehnoloogia juba ammu olemas.

Näiteks, kas tõesti ei ole me piisavalt nutikad nälga ja puudust kannatavate laste toitmiseks ja katmiseks? Vaesuses või suhtelises vaesuses elab praegu 20% Eesti lastest. Kas tõesti on mets ja põlevkivi parim eksporditav ressurss, või oleks võimalik saavutada majanduslikku edu metsa pelga toorainena müümata? 

Kindlasti jõudsid juba mõelda kuidas loovus on kunst. Joonistamine, maalimime või muusika. Ja et kindlasti ei või loovus aidata nälgivaid lapsi toita. Loovus ei ole amet, vaid oskus. Iga hea ettevõtja, tipptasemel teadlane, müüja, insener või ehitaja on loov.

Loovus tähedab millegi teisiti tegemist. Aga mitte niisama teisiti, vaid sellel peab olema ka sisu. Üllatava lahenduse välja mõtlemiseks tuleb esiteks näha, teiseks kriitiliselt mõelda ja kolmandaks suuta kujutleda soovitud lahendusi. Kriitika on lihtne, kujutluvõimega on raskem, kuna loov lahendus ei tundu kohe sobiv, tore ja teostatav. 

Innovatsiooniguru Alf Rehn ütleb raamatus „Ohtlikud ideed“, et loovad ideed tunduvad naiivsed, rumalad, naeruväärsed või lihtsalt imelikud ja seetõttu püüab enamus meist vältida loovust kui kulutuld. Kõige suurem on hirm lolliks jääda. Kui Rehn Angry Bird´i algusaegadel sotsiaalmeedias ütles, et sellest tuleb Soome uus Nokia, siis sa ta  tapmisähvardusi. Praeguseks on Soome mängutööstusest kasvanud Euroopa kolmandaks suurim.

Eestlaste loodud Wise loob tasuta, igaühele kättesaadavat ja reaalajas toimivat raha haldamise platvormi. Ei teagi kas see idee tundub rohkem naiivne või hullumeelne.

Kunstnik Edi Rama alustas oma ametit Tirana linnapeana väga raskes olukorras, raha praktiliselt polnud. Rama otsustas värvida nõukoguaegsete majade fassaadid värvikirevateks ja tegi nii Tiranast turistidele ihaldusväärse sihtkoha. Kui paari poti värvi abil on võimalik läbi viia nii suuri asju, siis mida oleks võimalik teha natuke suurema investeeringuga kunsti?
Muide, maalikunstnik Edi Rama on aastast 2013 Albaania peaminister. 

Nutikus on ülehinnatud, see sunnib meid nägema maailma professionaalselt organiseeritud loogilise struktuurina, mida see ei ole. Vajame rohkem loovaid lahendusi. Lindude sigadega pommitamine, tasuta pank ja majade kirjumirjuks värvimine ei ole nutikad lahendused, need on geniaalsed. 

Kas sina julged olla loov?

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Kuidas teha vahet probleemil ja sümptomil?

Järgmine

Jaga seda artiklit